EXPO 2015 w Mediolanie

Realizacje » EXPO 2015 w Mediolanie

 
„Wyżywienie planety, energia dla życia” to idea przewodnia Wystawy Światowej EXPO, która gościła w Mediolanie od 1 maja do 31 października 2015 roku. Wzięło w niej udział blisko 150 państw z całego świata

Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851. Od tego czasu wystawa odbyła się 70 razy.

Z okazji EXPO powstało wiele budynków, które stały się symbolami miast. Z ciekawszych można wymienić Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”. Specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 zbudowano Wieżę Eiffla, która miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Organizatorzy kolejnych wystaw chcą pokazać najciekawsze osiągnięcia m.in. w dziedzinie rozwiązań technicznych i architektonicznych.

Ostatnia, przed Mediolanem, Światowa Wystawa EXPO miała miejsce w Szanghaju. Głównym organizatorem polskiego uczestnictwa w tej Wystawie, na mocy umowy z Ministerstwem Gospodarki, była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PARP zrealizowała projekt budowy cieszącego się spektakularnym zainteresowaniem zwiedzających Pawilonu Polski oraz wyposażenie jego przestrzeni wewnętrznej. Przygotowała także obszerny program promocji Polski na w tej Wystawie – program gospodarczy, kulturalny, program promocji regionów i miast polskich.

Pawilon Polski na EXPO odwiedziła rekordowa liczba 8.2 milionów gości. Był w czołówce pawilonów narodowych najchętniej zwiedzanych przez Chińczyków. Przez tereny EXPO w ciągu 6 miesięcy przewinęło się ponad 73 milionów zwiedzających.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była głównym operatorem przedsięwzięcia EXPO 2015 w Mediolanie, odpowiadając zarówno za sferę organizacyjną jak i techniczną o czym poinformował Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych podczas konferencji z udziałem przedstawicieli rządu. Pawilon został wybudowany według projektu zespołu 2pm Piotr Musiałowski, który zwyciężył prestiżowy konkurs na „Pawilon Polski”. O nagrodę rywalizowało 59 pracowni architektonicznych

BESTION PROJEKT uczestniczył w budowie Polskiego Pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie - byliśmy odpowiedzialni za projekt, dostawę i wykonanie wszystkich instalacji sanitarnych: HVAC&R, wod-kan, p.poż oraz zagospodarowania i odzysku wody deszczowej. W zakresie instalacji HVAC&R min.: centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła, agregaty wody lodowej z całkowitym odzyskiem ciepła skraplania, instalacje solarne oraz systemy klimatyzacji VRF i Split oraz inne niezbędne do funkcjonowania Polskiego Pawilonu systemy. Wszystkie instalacje zostały wykonywane w najnowszych technologiach stosowanych w branży sanitarnej. Część instalacji w płycie fundamentowej zostło wykonanych na przełomie stycznia i lutego 2015. Termin na realizację wszystkich pozostałych instalacji to jedynie sześć tygodni, co było nie małym wyzwaniem. Stanęliśmy na wysokości zadnia, co w dużej mierze przyczyniło się do tego, aby ekstremalnie krótki termin realizacji inwestycji mógł stać się rzeczywistością. Realizacja nie byłaby możliwa również bez naszych dostawców, za których szczególne zaangażowanie pragniemy serdecznie podziękować:

           

         

          

          

         

        

 

 

Nasz Partner w projektowaniu:
Profen